Review: The Young Adult Times – Ce serie începi luna aceasta?

 

Dacă te consideri un bookworm adevărat, probabil că te-ai lovit des de această întrebare. Ei bine, tot ce trebuie să faci este să citești în continuare și vei afla răspunsul!

Probabil că ai auzit de seria fantasy bestseller a autoarei Sarah J. Maas, Throne of Glass – dacă nu, unde ai fost?! De curând a apărut a șasea carte din această serie, Tower of Dawn , iar cei la curent cu cărțile așteaptă nerăbdători (dar cu inima grea) luna septembrie a anului viitor, când va apărea ultimul roman din această saga fantastică.

Throne of Glass , primul volum (pe lângă The Assassin’s Blade, care este un prequel al seriei) ne prezintă una dintre cele mai badass eroine YA, Celaena Sardothien – asasin în regatul Adarlan, ea luptă pentru a-și recăpăta libertatea care i-a fost furată la o vârstă fragedă. Eliberată din teribila închisoarea Endovier în care a depășit orice așteptări (supraviețuind un an în condiții groaznice și provocând și niște haos pe deasupra) de tânărul prinț Dorian Havillard și de Căpitanul Chaol Westfall, Celaena este nevoită să facă o decizie grea – să îl servească pe omul care i-a distrus viața, sau să rămână o prizonieră în minele din Endovier, supusă la tortură și nu numai. Probabil că ai ghicit deja, dar alegerea ei este să plece cu cei doi străini, iar aici începe adevărata aventură. O poveste plină de magie, dragoste, aventură și sarcasm, 

Throne of Glass te va da pe spate. În opinia mea de ”certified bookworm” este un must-read.

Mai ai nevoie de convingere?  Iată câteva opinii ale unor experți:

“A must-read… Sarah J. Maas has created a truly remarkable heroine who doesn’t sacrifice the grit that makes her real in order to do what’s right in the end.”— USA Today

“Fans of Tamora Pierce and George R. R. Martin, pick up this book! The assassin heroine’s growth and multilayered secondary characters are amazing.”— RT Book Reviews, Top Pick

“Woven in the vein of a Tolkien fantasy… This commingling of comedy, brutality and fantasy evokes a rich alternate universe with a spitfire young woman as its brightest star.”— Kirkus Reviews

Recenzia facuta de Alexis Casas

Dă cu share 🙂Share on Facebook5Tweet about this on TwitterShare on Google+0